Posokowce bawarskie – pielęgnacja

Posokowce bawarskie - pielęgnacja

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem psa rasy wyżeł bawarski górski, z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że jego krótka, gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania i kąpieli. Oprócz kąpieli raz lub dwa razy do roku, u bawarczyków należy co tydzień sprawdzać stan uszu i codziennie szczotkować zęby pastą dla psów. Pamiętaj o tym, że na szczotkowanie sierści psa trzeba poświęcić kilka godzin.

Górski pies gończy bawarski

Pielęgnacja bawarskiego psa górskiego jest stosunkowo prosta. Ich gęsta, krótka sierść nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale mimo to ważne jest, aby utrzymywać ją w czystości. Paznokcie powinny być regularnie przycinane i szlifowane. Poduszki łap również powinny być czyste, wolne od kolców i blizn pooperacyjnych. W przeciwnym razie pies straci swój zapach i popadnie w depresję.

Problemy zdrowotne

Bawarskie Szkoty Górskie mają takie same problemy zdrowotne jak inne rasy psów. Mogą mieć epilepsję, chorobę genetyczną dotykającą ich biodra. Inne problemy zdrowotne często spotykane u tej rasy to entropion, czyli podrażnienie gałki ocznej. Badanie weterynaryjne pozwoli zidentyfikować wszelkie możliwe problemy i podjąć najlepszą decyzję dla Twojego szczeniaka. Niektóre problemy zdrowotne są bardziej powszechne u psów większych ras.

Pielęgnacja

Pielęgnacja bawarskiego psa górskiego nie jest trudnym zadaniem. Ich krótka, gęsta sierść wymaga regularnego szczotkowania i kąpieli raz w miesiącu. Pielęgnacja psa może trwać zaledwie kilka minut dziennie lub nawet kilka godzin tygodniowo. W zależności od długości sierści psa może być konieczne częstsze lub rzadsze wykonywanie tej czynności. Psy krótkowłose wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych, natomiast długowłose – więcej. Z kolei psy długowłose mogą się łatwo plątać i wymagają częstszego czesania.

Karma

Jeśli masz bawarskiego wyżła górskiego, pierwszym pytaniem, jakie się nasuwa, jest prawdopodobnie kwestia jego diety. Góry Bawarskie są regionem górzystym i ten typ psa preferuje dietę bogatą w wysokiej jakości mięso. Dieta ta zawiera około 600 kalorii dziennie, co czyni ją idealnym wyborem dla psów z nadwagą. Jeśli uważasz, że taka dieta może powodować u Twojego psa alergie pokarmowe, powinieneś wiedzieć, że nie jest to zbyt częste zjawisko. Alergie pokarmowe są przesadną reakcją układu odpornościowego. Chociaż są rzadkie, psy nie muszą mieć alergii. Są one wrażliwe na określony składnik, który może nie wywoływać reakcji alergicznej.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Jakie są podobne rasy do Posokowca bawarskiego

Socjalizacja z dziećmi

Chociaż bawarskie psy górskie są zazwyczaj wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi, ważne jest, aby zrozumieć, że są to zwierzęta stadne i wymagają odpowiedniej socjalizacji z dziećmi. Rasa ta jest bardzo czuła i przywiązuje się do członków swojej rodziny, ale może też być nieufna w stosunku do obcych i najlepiej, aby zajmował się nią doświadczony opiekun. Rasa ta dobrze radzi sobie również w przypadku wczesnej socjalizacji z dziećmi, zwłaszcza tymi w podobnym wieku i podobnej wielkości.

Wymagania dotyczące posiadania

Jeśli chcesz posiadać psa rasy bawarski pies górski, musisz mieć dużo miejsca do ćwiczeń dla swojego nowego pupila. Psy rasy bawarski pies górski potrzebują dużo ruchu, a większość ich właścicieli to hodowcy zwierzyny łownej lub leśnicy. Nie mogą mieszkać w mieszkaniu, ponieważ nieustannie polują na zapachy i kopią dziury, aby uciec. Konieczne jest duże podwórko i codzienne spacery na łonie natury.

Równie ciekawe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości Związane